TÉMA Úrazy

Základy první pomoci

Každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřebovat první pomoc, nebo naopak bude muset první pomoc poskytnout, ale ruku na srdce, jsme si jisti, že ovládáme základy první pomoci tak, abychom zraněnému ještě více neublížili? V článku si přiblížíme, jak je první pomoc důležitá a jak při různých poraněních reagovat.

První pomoc lze popsat jako jednoduchá a účelná opatření, která slouží k bezprostřední pomoci při náhlém postižení zdraví, či ohrožení života. Cílem této první pomoci je pomoci ohroženému tak, abychom předešli komplikacím a zmírnili následky poranění nebo postižení. Proto musí být první pomoc kvalitní a hlavně včasná.

Nejdůležitější pro poskytování první pomoci je:

 • rychlost
 • účelnost
 • rozhodnost

Způsob počínání je nejen rozhodující pro kvalitu první pomoci, ale i pro příznivý a uklidňující vliv na postiženého, který je zpravidla ve velkém stresu (strach, bolest, úzkost). Celou situaci zpravidla zhoršují svědkové, nebo rodinní příslušníci.

Resuscitace

Resuscitace je jedním z nejčastějších úkonů poskytování první pomoci.

Provedení

Zakloníme hlavu postiženého, stiskneme mu nozdry a adekvátně vdechneme do jeho otevřených úst tak, aby se jeho hrudník zvedl. Když ucítíme odpor vzduchu, zbytečně nedýcháme více, než je nutné (je však nezbytné zaklonit mu hlavu z toho důvodu, že by mohl mít zapadlý kořen jazyka, který by nám bránil v umělém dýchání). Pak ústa oddálíme, necháme jej vydechnout a celý cyklus opakujeme v rytmu 12-16 x za minutu (1 vdech cca za 5 sec.)

Jak poskytnout první pomoc u konkrétních postižení či poranění:

Infarkt

Při podezření na infarkt se nesmí nemocný jakkoli fyzicky ani psychicky namáhat (i chození po bytě může být smrtící). Postiženému uvolníme těsný oděv a uložíme ho do polosedu, otevřeme okno. Zavoláme zdravotnickou záchrannou službu a můžeme ho nechat rozžvýkat půl tablety acylpyrinu (zastaví zvětšování sraženiny). V případě bezvědomí provádíme ošetření jako u klasického bezvědomí a pečlivě kontrolujeme, zda postižený stále dýchá, pokud ne, neodkladně zahajujeme resuscitaci.

Tonutí

Zkontrolujeme ústní dutinu. Co nejrychleji vdechneme do dýchacích cest. Dle stavu začneme resuscitovat. Zejména při tonutí dětí (někdy i u podchlazené, neoblečené osoby, při tonutí v zimě) je úspěšná záchrana možná i po více než 50 minutách po události. Pokud postižený dýchá a je při vědomí, snažíme se zabránit podchlazení.

Poranění páteře

Při první pomoci je důležité s raněným nehýbat, držet hlavu, komunikovat s pacientem, při ošetřování přidružených poranění volíme polohu naznak na pevné podložce, co nejdříve zavolat zdravotnickou záchrannou službu.

Krvácení

Viditelné krvácení se vždy snažíme omezit či zastavit přímým tlakem v ráně. Používáme ochranné prostředky (rukavice). Za všech okolností se snažíme vyvarovat se kontaktu s krví zraněného. Tepenné krvácení je nutné zastavit co nejrychleji, přiložení tlakového obvazu není vždy zcela snadné a zabraňuje kontrole rány.

Použití tlakových bodů a škrtidel je vhodné pouze pro zmírnění krvácení, tlak v ráně je většinou nejúčinnější a nejšetrnější metoda první pomoci. Škrtidlo vždy poškozuje tkáň a jeho použití může vést až ke stavu vyžadujícímu amputaci končetiny. Tlakové body je navíc nutno poměrně přesně znát.

Znalost první pomoci by se neměla podceňovat. Nakurzech první pomoci se naučíte nezbytné základy, jak pomoci zraněnému, nebo jak zachránit život člověka.

 

Poskytovali jste někdy první pomoc?

 

 

Základy první pomoci patří do témat
 • radči zapomeňte co jste četli oliver 04.10.2010 16:41:00

  docela odvážný titulek- základy první pomoci
  ...oni to ani základy totiž skoro ani nebyly

  Říkají autorce něco pravidla ABC? Podle nich měla totiž článek koncipovat. Jenom ve stručnosti asi ty nejdůležitější chyby a nedostatky - u resuscitace chybí za jakých okolností ji provádíme, volání záchranky má předcházet samotnému úkonu a co se týče doporučení resuscitace pro laiky, tak už umělé dýchání nezahrnuje a omezuje se pouze na srdeční masáž (která nevím vůbec proč nebyla zmíněna)

  ...vím že psaní článku o něčem jako je první pomoc pro laika není nic snadného, ale příště doporučuji aby si autorka se získáváním informací k článku dala více záležet

 • První pomoc Věra 01.10.2010 05:16:28

  Ani já si nejsem příliš jistá, ale asi to člověk dokáže posoudit, až ta situace nastane. Můj mladší syn dokázal ve svých 15 letech zareagovat úplně fantasticky (je hasič a ve škole soutěžil se zdravotními hlídkami). Když mu zkolaboval kamarád, zařídil vše potřebné a ještě mu poskytl pomoc. Otázkou je, jak by to vypadalo i krvavého zranění.... Přejme si, abychom naše znalosti nemuseli nikdy použít.

 • První pomoc Jolana 27.09.2010 11:25:04

  Kurzy první pomoc jsem absolvovala, zatím jsem se naštěstí nedostala do situace, kdy bych znalosti z nich musela použít, ale nejsem si jistá, že bych to zvládla. Mám z toho vyloženě obavy, že se objevím u nějaké nehody a budu naprosto neschopná.

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Úrazy

 • 24.01.2013 01:01 OK GEL

  OK GEL = první POMOC doma i na CESTÁCH DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA Pomáhá s akné, afty, křečové žíly, o…

 • OK GEL = první POMOC doma i na CESTÁCH DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA Pomáhá s akné, afty, křečové žíly, o…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku