TÉMA Úrazy

Úrazy na ledu - jak jim předejít?

Zima udeřila v nečekané síle. Nejen celorepublikovými přívaly sněhu, ale také nezvykle dlouho trvajícími mrazy. V dnešním článku se nazaměříme na zimní radovánky, ale na úrazy, které se mohou přihodit při pádu na náledí.

Záchranáři a lékaři mají v posledních dnech napilno, neboť kluzký terén je příčinou mnoha poranění. Z jejich pozorování vyplývá, že na zledovatělých cestách a chodnících dochází nejčastěji k pohmožděninám. Narůstá také počet zlomenin horních a dolních končetin a úrazů hlavy a páteře.

Pohmožděniny

Pohmožděniny jsou podpovrchová zranění způsobená prudkým nárazem těla na jakékoliv těleso, či na zem. V místě nárazu vzniká často otok a zčervenání (podkoží se naplní krví), u končetin může dojít k omezení hybnosti. Nejohroženější skupinou lidí jsou senioři, protože jejich tělo je méně odolné a tkáně se pohmoždí při mnohem slabším nárazu než u mladších jedinců.

Léčba pohmožděnin

Poškozená tkáň se většinou do několika dnů sama zregeneruje. Proces uzdravení můžete urychlit, když budete pohmožděné místo mazat mastmi, např. s obsahem heřmánku, kostivalu či aloe vera.

Zlomeniny

Zlomenina je stav, kdy dojde k narušení celistvosti kosti. Zlomenin je mnoho typů a při úrazu není vždy jednoznačné, že se jedná o zlomeninu. V případě, že máte po pádu problém s hybností některé části těla, místo je bolestivé a oteklé, je nutné navštívit lékaře, který provede rentgenové vyšetření.

Samostatnou kapitolou je v zimních měsících velmi častá zlomenina krčku. Zejména   u starších lidí trpících osteoporózou dochází při pádu k přerušení souvislosti stehenní kosti v místě, kde se zužuje. Toto poranění se projevuje velkou bolestí a otokem v oblasti kyčle a znemožňuje poraněnému jedinci stoj a chůzi.

Léčba zlomenin

Léčba spočívá v napravení a znehybnění kosti tak, aby srostla pokud možno do původní podoby. U komplikovanějších zlomenin musí být provedena operace, nebo dokonce nahrazena část kosti či kloubu.

Úrazy hlavy a páteře

Silnější úder do hlavy při pádu může způsobit otřes mozku. Indikátorem bývá bolest hlavy, bezvědomí (byť chvilkové) nebo zvracení. Vytéká-li z ucha či nosu slámově zbarvená tekutina, nebo vodnatá krev, může jít dokonce o zlomeninu lebky.

Při jakémkoliv podezření je nutné navštívit lékaře, stejně jako při bolestech v oblasti páteře. Úraz páteře nemusí totiž nutně znamenat ochrnutí a ve většině případů jde léčit.

Jak nejlépe úrazu předejít

Co dělat, abychom se nepříjemnému pádu na zledovatělých chodnících a všem jeho důsledkům vyhnuli? Samozřejmostí je opatrná chůze na zledovatělém povrchu, zvlášť je-li na něm napadaný nový sníh. Starší osoby by měly používat hole s protiskluzovými násadami. Ve zdravotnických potřebách nebo přes internet se dají sehnat tzv. nesmeky – což jsou jakési gumové návleky na obuv, které mají zespoda bodce, jež zabrání uklouznutí i na ledovém povrchu.

 

A jak se vy snažíte předejít zimním úrazům?

Úrazy na ledu - jak jim předejít? patří do témat
 • Úrazy novina 30.12.2010 00:13:08

  Jak jim předejít???? Dávala jsem babskou radu - zřejmě zbytečně - pokud je náledí a my musíme ven, natáhněte si na boty obyčejné gumičky do vlasů, tak 3,4 - nebude to ani vidět, ale případně zbrzdí váš pád a tudíž třeba i zlomeninu, pohmožděninu atp...funguje to, já to tak dělala celá léta ....

 • Zlomenina krčku novina 19.12.2010 20:50:22

  Tak takhle to začalo u dědy - zlomenina, narkóza, nemocnice, pak komplikace a nakonec .. už není mezi námi..

 • zlomeniny u seniorů - pokračování Danča 16.12.2010 15:11:33

  JAK TOMUTO SMUTNÉMU KONCI PŘEDEJÍT? Za prvé, je nejdůležitější prevence. Senior by měl přijímat větší množství vápníku, přirozené zdroje (mléčné výrobky) přestávají stačit pokrývat vyšší potřebu, je proto vhodné doplňovat jej formou tabletek, raději v kombinaci s hořčíkem, zinkem a vitamínem D, které se vzájemně ovlivňují a podporují tak účinek. Neméně důležitá je i prevence pádu - nemá-li senior již jistý krok, je namístě použití pomůcek, jako hůl, případně francouzské hole, chodítko, a to i doma. Vhodné je nošení pevné kotníkové obuvi s protiskluzovou podrážkou, místo rozšmajdaných papučí, jak bývá u seniorů často zvykem. Přesto přezevšechno bohužel někdy pádu nelze zabránit. Když se již stane, dle mého názoru je lepší operaci odmítnout. Kost sice možná sroste špatně takže bude babička kulhat, ale dožije své roky důstojně jako relativně soběstačný člověk, ne jako zbědovaný chudák plně odkázaný na pomoc druhých. Proč se tedy tento postup nepraktikuje a místo něj se používá zdlouhavá léčba s velkými riziky? Je to pro nemocnici výnosnější, péče o více nemocného pacienta je pojišťovnou ohodnocena lépe. Bohužel, rozhodnutí záleží čistě na každém z nás - budeme sponzorovat nenasytné organizace a ještě na tom "být škodní", nebo raději odmítneme zákrok, který opravdu není jediným řešením?

 • zlomeniny u seniorů Danča 16.12.2010 15:10:59

  Dobrý den, chtěla bych zde upozornit na nebezpečné následky zlomenin kosti pánevní, krčku stehenní kosti a obratlů. Často jsem slýchala, že zlomenina těchto kostí končí úmrtím. Jak je to možné, a proč tomu tak není u všech ostatních kostí? Je příčinou smrti šok z bolesti, nebo jak tomu vlastně je? Odpověď jsem našla, až když jsem začala pracovat v nemocnici, na oddělení kde se mj. doléčují i pacienti s těmito úrazy. Co se tedy stane, proč je člověk po tomto úrazu "odsouzen k smrti"? Zde nastíním klasický scénář: babička uklouzne, ať už doma nebo na náledí a zlomí si výše zmíněnou kost. Protože již má pokročilou osteoporózu, zlomenina je tříštivá. Je tedy převezena do nemocnice, kde ji čeká operace. Použití narkózy je u seniorů rizikovější než u mladých lidí, může se poškodit mozek (demence) nebo selhat srdce. Po operaci následuje klid na lůžku, tzn. pacient nesmí z postele (ani pokud toho je schopen), a ani na ní se nesmí moc hýbat - otočit se může max. při použití mísy na vykonání potřeby. Pacient vlivem bolesti a dlouhého ležení ztrácí chuť do života, začne odmítat stravu a pití. Stálým tlakem na tkáně mezi velkými kostmi (oblast kříže, paty, lopatky) a matrací vzniknou často proleženiny, kterým bohužel nelze často předejít ani při sebelepší péči. Tyto otevřené rány, nebo zavedená cévka na odvod moči bývají vstupní bránou infekce. Pacient dostává horečky, antibiotika, kolotoč se rozjíždí. Rehabilitace je v této fázi již jen pasívní prevence větší atrofie svalů a ztuhnutí kloubů, alespoň částečný návrat do běžného života přestává být reálný. Začínají selhávat orgány. Nevyhnutelné se blíží.


Adresář

Diskuze na téma Úrazy

 • 24.01.2013 01:01 OK GEL

  OK GEL = první POMOC doma i na CESTÁCH DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA Pomáhá s akné, afty, křečové žíly, o…

 • OK GEL = první POMOC doma i na CESTÁCH DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA Pomáhá s akné, afty, křečové žíly, o…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku