Úrazy

Nejčastější sportovní úrazy

Petr Zimola
28.08.2010

Existují stovky různých sportovních úrazů, ale jsou části těla, které jsou k poškození náchylnější než jiné. Uvádíme zde osm nejčastějších úrazů způsobených při sportování, jejich příčiny a prevenci.

Poranění kolene

Nejvíce zranění způsobených při sportovních aktivitách má co dočinění s koleny. Může se jednat o poranění menisků, zkřížených vazů, chrupavek atd. Prevence spočívá ve strečinku, nepřetěžování a kvalitní obuvi. Významnou roli hraje rovněž nepodceňování drobných zranění a jejich důkladné doléčení.

Zranění ramene

Okolo 20 % všech sportovních úrazů nějakým způsobem (natažení, dislokace) postihuje rameno. Důvodem je jeho „nestabilní" konstrukce, a také to, že se na něj upíná přibližně 17 svalů. Abyste svá ramena uchránili před zraněním, vždy je pořádně rozcvičte a rovněž věnujte nějaký čas jejich posilování.

Výrony kotníku

K výronu kotníku dochází běžně při sportech vyžadujících běhání, skákání a rychlé změny pohybu. Projevují se náhlou bolestí, otokem a v těžších případech krevním výronem. Hlavní metodou prevence je nošení kvalitní obuvi.

Zánět Achillovy šlachy

Při nadměrné zátěži Achillovy šlachy se v ní může vyvinout zánět. Pokud se neléčí, často přechází do chronického stádia. Projevuje se bolestí ráno při pokusech o první kroky a bolestivým zduřením. Zhoršuje-li se zánět, může postupně znemožnit běh a v nejhorším případě způsobit utržení šlachy.

Nejlepší prevencí zánětu Achillovy šlachy je protahování a posilování lýtkových svalů.

Otřes mozku

Otřes mozku je poranění hlavy obvykle způsobené ránou do hlavy. Symptomy zahrnují dezorientaci, poruchy vidění, bolesti hlavy, závratě, ztrátu paměti a rovnováhy, potíže se soustředěním a nevolnost. Navíc je doprovázen různě dlouhým bezvědomím.

Otřesy jsou nejčastější při kontaktních sportech, jako jsou fotbal, hokej, box apod. Nicméně hrozí téměř při všech sportech. Jedinou prevencí je opatrnost a nošení ochranné přilby.

Problémy s dolní částí zad

Ačkoliv bolest dolní části zad není tak častá u sportovců jako u lidí žijících sedavým způsobem života a u lidí s nadváhou, může nepříjemně ovlivnit cyklisty, golfisty, tenisty, běžce a hráče baseballu. Problémů s dolní částí zad může být mnoho a nejčastější příčinou spojenou se sportem je nedostatečný strečink a špatná obuv.

Natažení svalu

Pokud jsou svaly unavené, nedostatečně zahřáté a rozcvičené, hrozí riziko jejich natažení. Vzniknout může také provedením prudkého a neobvyklého pohybu. Nejpostiženějšími bývají svaly v oblasti nohou (hamstringy, lýtka). Samozřejmě různá rizika jsou spojena s různými sporty - koulař si častěji poraní prsní svaly, kdežto kladivář zase břišní.

Prevence spočívá v důkladném rozcvičení před výkonem, a pokud nějaký úkon (např. cvik) provádíme poprvé, je třeba ho provádět pomalu a s maximální opatrností.

Tenisový, golfový či oštěpařský loket

Výše zmíněnými názvy se označují jedny z nejčastějších entezopatií, neboli postižení svalových úponů. Vznikají dlouhodobým zatěžováním, případně příležitostným přetížením.

Krom u sportovců se také může objevit u pracovníků na stavbách, myčů oken apod. Prevence spočívá opět v důkladném strečinku a po posportovní regeneraci. Lze využít i epikondylární pásky.

 

Způsobili jste si někdy úraz při sportování? Jak dlouho trvalo jeho léčení?

Autor: Petr Zimola

Co jsou antioxidanty a v čem se nacházejí?
Poprvé do mateřské školy

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...