TÉMA Úrazy

Nejčastější sportovní úrazy

Existují stovky různých sportovních úrazů, ale jsou části těla, které jsou k poškození náchylnější než jiné. Uvádíme zde osm nejčastějších úrazů způsobených při sportování, jejich příčiny a prevenci.

Poranění kolene

Nejvíce zranění způsobených při sportovních aktivitách má co dočinění s koleny. Může se jednat o poranění menisků, zkřížených vazů, chrupavek atd. Prevence spočívá ve strečinku, nepřetěžování a kvalitní obuvi. Významnou roli hraje rovněž nepodceňování drobných zranění a jejich důkladné doléčení.

Zranění ramene

Okolo 20 % všech sportovních úrazů nějakým způsobem (natažení, dislokace) postihuje rameno. Důvodem je jeho „nestabilní" konstrukce, a také to, že se na něj upíná přibližně 17 svalů. Abyste svá ramena uchránili před zraněním, vždy je pořádně rozcvičte a rovněž věnujte nějaký čas jejich posilování.

Výrony kotníku

K výronu kotníku dochází běžně při sportech vyžadujících běhání, skákání a rychlé změny pohybu. Projevují se náhlou bolestí, otokem a v těžších případech krevním výronem. Hlavní metodou prevence je nošení kvalitní obuvi.

Zánět Achillovy šlachy

Při nadměrné zátěži Achillovy šlachy se v ní může vyvinout zánět. Pokud se neléčí, často přechází do chronického stádia. Projevuje se bolestí ráno při pokusech o první kroky a bolestivým zduřením. Zhoršuje-li se zánět, může postupně znemožnit běh a v nejhorším případě způsobit utržení šlachy.

Nejlepší prevencí zánětu Achillovy šlachy je protahování a posilování lýtkových svalů.

Otřes mozku

Otřes mozku je poranění hlavy obvykle způsobené ránou do hlavy. Symptomy zahrnují dezorientaci, poruchy vidění, bolesti hlavy, závratě, ztrátu paměti a rovnováhy, potíže se soustředěním a nevolnost. Navíc je doprovázen různě dlouhým bezvědomím.

Otřesy jsou nejčastější při kontaktních sportech, jako jsou fotbal, hokej, box apod. Nicméně hrozí téměř při všech sportech. Jedinou prevencí je opatrnost a nošení ochranné přilby.

Problémy s dolní částí zad

Ačkoliv bolest dolní části zad není tak častá u sportovců jako u lidí žijících sedavým způsobem života a u lidí s nadváhou, může nepříjemně ovlivnit cyklisty, golfisty, tenisty, běžce a hráče baseballu. Problémů s dolní částí zad může být mnoho a nejčastější příčinou spojenou se sportem je nedostatečný strečink a špatná obuv.

Natažení svalu

Pokud jsou svaly unavené, nedostatečně zahřáté a rozcvičené, hrozí riziko jejich natažení. Vzniknout může také provedením prudkého a neobvyklého pohybu. Nejpostiženějšími bývají svaly v oblasti nohou (hamstringy, lýtka). Samozřejmě různá rizika jsou spojena s různými sporty - koulař si častěji poraní prsní svaly, kdežto kladivář zase břišní.

Prevence spočívá v důkladném rozcvičení před výkonem, a pokud nějaký úkon (např. cvik) provádíme poprvé, je třeba ho provádět pomalu a s maximální opatrností.

Tenisový, golfový či oštěpařský loket

Výše zmíněnými názvy se označují jedny z nejčastějších entezopatií, neboli postižení svalových úponů. Vznikají dlouhodobým zatěžováním, případně příležitostným přetížením.

Krom u sportovců se také může objevit u pracovníků na stavbách, myčů oken apod. Prevence spočívá opět v důkladném strečinku a po posportovní regeneraci. Lze využít i epikondylární pásky.

 

Způsobili jste si někdy úraz při sportování? Jak dlouho trvalo jeho léčení?

Nejčastější sportovní úrazy patří do témat
 • Zánět svalu Danda 13.10.2014 16:31:05

  Zdravím, byl bych rád pokud by se mi tu někdo zmínil o doplňku stravy jménem Senzycol. Rád bych jej začal používat. Díky

  • Re: Zánět svalu Janka 16.05.2017 22:52:49

   Já na všechny úrazypoužívám octan gel...mámho pořád při sobě a pro meje to okamžitá úleva :)https://www.rosenpharma.cz/produkty/dermokosmetika/prvni-pomoc/octan-gel

  • Re: Zánět svalu Radeczek 13.10.2014 16:38:28

   Ahoj! z lezení mám dotahane svaly docela dost, v tom Senzycolu jsou nějaké látky z bource, které urychluji hojeni nebo co. dostal sjem to od svojí manželky k narozeninám )sám bych si to asi nekoupil), ale te´d vážně přemýšlim, že budu v užívání pokračovat.

  • Re: Zánět svalu Teena 13.10.2014 16:32:48

   Ahoj Dando, Senzycol jsem uzivala, kdyz jsem si hnusne pretahla u tenisu svalstvo. Senzycol je smeska, ktera pomaha na zanety, za me se do toho pust.

   • Re: Re: Zánět svalu Pavla 13.10.2014 16:34:22

    Ahoj! a ten Senzycol nebo jak se to jmenuje, to se dá koupit v obchodě? Našla jsem to jen na maxivitalis.cz

    • Re: Re: Re: Zánět svalu Teena 13.10.2014 16:35:48

     No, já jsem to ještě nikde v lékárně neviděla,a le na tom Maxivitalisu jsou celkem rychlí. max do 3 dnů to máš doma.

 • dada 12.04.2017 11:23:11

  -jsem panic

 • Honza 06.10.2014 11:17:29

  Mou vlastní šikovností jsem si už dvakrát během sportu vykloubil rameno :/ :D což není nic příjemného a léčení není žádná sranda. Jak jsem tady četl o Senzcyolu na regeneraci, tak jsem si řekl, že za zkoušku nic nedal a z výplaty si ho koupil. Oproti minulému léčení vykloubeného ramene se mi zdá, že je tohle léčení o dost klidnější a "příjemnější".

 • Bo(u)rec na šlachy Petr 24.09.2014 18:02:11

  Zdravím, vloni jsem si na jednom nejmenovaném beskydském horském maratonu parádně zničil šlachy, pil jsem nějaké geladrinky a nic moc. Trpěl jsem 2 měsíce, než se to dalo do kupy. Letos mi s regenerací pomohl Senzycol. Je to pár týdnů a skáču přes kaluže:-)

  • Re: Bo(u)rec na šlachy Relka 24.09.2014 18:07:17

   Ahoj. Možná jsi měl ve šlachách zánět, ten se dá uhant hodně rychle. V tom případě je tenhle přípravek od Maxivitalis ideální. Já sjem měla zánět dásní a zbavila sjem se jej celkem rychle právě díky Senzycolu.

   • Re: Bo(u)rec na šlachy Toufarka 24.09.2014 18:09:02

    Já nad Senzycolem furt uvažuju, je dražší, ale i na netu i od známých mám z 95% pozitivní reference.

 • Tenisové lýtko Bára 30.08.2010 12:37:59

  Jednou jsem se nechala přemluvit a šla jsem hrát tenis. Odřela jsem si lýtko a dostala se mi do toho taková infekce, že jsem skončila na kapačkách a do nohy mi museli řezat, aby to ze mě dostali... Jizva zůstala a odpor k tenisu taky....

  • Re: Tenisové lýtko ­ 16.08.2011 15:19:50

   Tak to je krásnej příběh, Báro. Vsadím se, že pojišťováci byli přímo unešený. Já jsem se ke sportu nikdy přemluvit nenechal a tudíž si bez něj v pohodě ani nadále neumím život představit. Miluju věci, ke kterejm mě nikdo nikdy nepřemluví.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Úrazy

 • 24.01.2013 01:01 OK GEL

  OK GEL = první POMOC doma i na CESTÁCH DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA Pomáhá s akné, afty, křečové žíly, o…

 • OK GEL = první POMOC doma i na CESTÁCH DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA Pomáhá s akné, afty, křečové žíly, o…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku