TÉMA Úrazy

Na Nový rok s pyrotechnikou, ale jen bezpečně!

K oslavám příchodu Nového roku dnes už neodmyslitelně patří využití nejrůznější zábavné pyrotechniky. Ačkoliv se každý rok upozorňuje na rizika spojená s jejím použitím, opakovaně dochází k úrazům a škodám na majetku a není tedy zbytečné zopakovat několik zásad, které platí pro nákup a použití zábavné pyrotechniky.

Nakupujte pouze takovou zábavní pyrotechniku, která je označena názvem, znakem Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva (ČÚZZS), je na ní uveden výrobce příp. dovozce a hlavně obsahuje návod k použití a bezpečné manipulaci v českém jazyce, a to včetně způsobu zneškodnění při selhání výrobku. Při nákupu si dejte pozor na datum, do kdy má být pyrotechnika použita, a nikdy ji nepoužívejte po uplynutí tohoto data.

Jak předejít zranění při používání pyrotechniky?

 • zábavnou pyrotechniku nakupovat ve stálých prodejnách, nikoli u stánků na tržišti, i když zboží u stánků splňuje všechny podmínky k prodeji, vlhkost a mráz ho může poškodit a znehodnotit
 • nekupovat zboží, na kterém chybí návod v českém jazyce, označení výrobce nebo dovozce, označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti
 • výrobky kupovat jen v původním balení výrobce, pokud je zboží přebalené, je lepší je nekupovat
 • při používání se vždy řídit návodem
 • při manipulaci s pyrotechnikou nemířit na sebe ani na druhé
 • s pyrotechnikou nemanipulovat v opilosti, odpalovat by ji měl střízlivý člověk
 • v žádném případě nepoužívat amatérsky vyrobené různé pyrotechnické předměty
 • kupované výrobky se nesnažit doma ještě vylepšit, riziko úrazu je příliš velké
 • pyrotechniku nesvěřovat do rukou dětem
 • rodiče by měli dětem na Nový rok zakázat sbírat nevybuchlé petardy, měli by je poučit o tom, že na takové předměty by neměly sahat

Rozdělení pyrotechniky

I. třída nebezpečnosti: prskavky, kapsle, bouchací kuličky, třaskavé proužky a jiné. Toto zboží se může prodávat komukoliv bez omezení věku a kdekoliv, třeba i na stánku.

II. třída nebezpečnosti: různé rakety, petardy, světelné fontány, dýmovnice, hvízdavé předměty, gejzíry a další – mohou prodejci prodat pouze osobám starším 18 let, a to pouze ve stacionárních obchodech

Pyrotechnické předměty vyšších tříd již volně prodejné nejsou, mohou je koupit pouze občané s platným průkazem odpalovače ohňostrojů, který vydává Český báňský úřad. Zábavnou pyrotechniku doporučujeme nakupovat ve stálých prodejnách, nikoli u stánků na tržišti, a to i v případě, kdy zboží u stánků splňuje všechny podmínky k prodeji, neboť vlhkost a mráz ho může poškodit a znehodnotit.

Pyrotechnika se v posledních letech stala velmi populární. Příchod Nového roku oslavuje tímto způsobem stále více osob. Proto je třeba manipulovat s pyrotechnikou bezpečně, a neohrozit tak sebe ani své okolí.

Vyhněte se amatérské pyrotechnice

V žádném případě nevyrábějte a neodpalujte podomácku vyráběnou pyrotechniku a ani nijak nevylepšujte pyrotechniku zakoupenou. Je to právě amatérsky vyráběná pyrotechnika, která způsobuje nejtragičtější následky.

A jaké máte zkušenosti s pyrotechnikou? Nebo raději slavíte Nový rok bez ní?

Na Nový rok s pyrotechnikou, ale jen bezpečně! patří do témat
 • Rachejtle Jana 03.01.2010 14:33:03

  Doufam,ze letos se novorocni oslavy u vas obesli bez zraneni. Ja osobne mam z vselijakejch rachejtli a delobuchu a tak podobne strach, nevzala bych to ruky ani za nic. Ale chapu, ze si to plno lidi bez toho neumi, at uz silvestra nebo i jine oslavy, predstavit.

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Úrazy

 • 24.01.2013 01:01 OK GEL

  OK GEL = první POMOC doma i na CESTÁCH DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA Pomáhá s akné, afty, křečové žíly, o…

 • OK GEL = první POMOC doma i na CESTÁCH DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA Pomáhá s akné, afty, křečové žíly, o…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku