TÉMA Úrazy

Jak ošetřit popáleninu? Pozor na pověry

Blíží se období táboráků. Opékání buřtů má své kouzlo a atmosféru, ale i svá rizika. Snadno se totiž může stát, že se opeče nejen špekáček, ale také vy. Co s tím?

První pomoc

První pomoc je jednoduchá: postižené místo ochladit vodou. Voda musí být co nejčistší, ideálně pitná. Chlazení by se mělo provádět do té doby, dokud nepřinese úlevu od bolesti. Nechlaďte ale příliš velkou plochu naráz, jinak by mohlo dojít k podchlazení organismu.

Sundejte postiženému všechny šperky. Pokud je k popálenému místu přiškvařená část oblečení, odstraňte ji pouze v případě, že to jde lehko. Jinak jen ostříhejte volné části a počkejte na zásah lékaře.

Co dělat s puchýři?

Při popáleninách se často tvoří puchýře. “Babičin recept” je propíchnout puchýř jehlou s nití, po které tekutina z puchýře vyteče. Obecně ale platí, že puchýře by se propichovat neměly. Tedy pokud nejste lékař a nenacházíte se ve sterilním prostředí. Snadno se do nich totiž zanese infekce.

Když se puchýř přesto utrhne, musíte za každou cenu zabránit znečištění. Postiženou kůži přikryjte sterilním obvazem. Pokud ho nemáte po ruce, ponořte poškozenou část těla pod čistou vodu. Proud z kohoutku je příliš intenzivní vzhledem k otevřené ráně, proto je lepší sprcha.

Babské rady pro kočku

Existuje pár “osvědčených” rad, které mohou udělat víc škody, než užitku. Říká se například, že je dobré čerstvé popáleniny zasypat moukou, aby nevznikl puchýř. To rozhodně pravda není. Stejně tak je hloupost namazat na ránu zubní pastu, nebo dokonce česnek. Tím postiženému tak akorát přihoršíte. 
Možná by vás napadlo, že popálenému v šoku pomůže dostatečné množství tekutin. Nelze říct, že je to úplně nesprávně, nicméně mnohem lepší je vlhčit mu rty, nebo dát cucat kostku ledu.

V případě, že jsou totiž popáleniny vážnějšího charakteru a budou vyžadovat chirurgický zásah, velké množství tekutin v těle bude na škodu.

Co naopak pomůže?

Při lehkých popáleninách bez puchýřů pomáhají vhodné chladivé prostředky. Všichni známe Panthenol. Vhodný je také Betadine antiseptický, desinfekční přípravek se širokým spektrem účinku proti bakteriím, virům, plísním a prvokům. Existují i další přípravky, jako například gel Water Jel, který také slouží k okamžitému ošetření lehkých popálenin a chladí prvotřídně. Po ošetření je nejlepší nechat popálené místo, aby se volně hojilo na vzduchu.

Na škodu kupodivu není, pokud se popálené místo polije alkoholem. Jak se alkohol vypařuje, tak popáleninu chladí. Lze použít i bílek, který vytváří ochrannou vrstvu.

Těžší popáleniny s puchýři jsou komplikovanější. Patří na ně pouze čistá voda a sterilní krytí. Po ochlazení tedy místo přikryjte čistým obvazem a průběžně kontrolujte. Při popálení malých ploch můžete využít i speciální náplasti na popáleniny, které urychlují hojení. Pokud je ale popálená větší část těla, navštivte lékaře.

První pomoc u popálenin třetího stupně je stejná jako u těch druhého stupně. Jen je třeba v každém případě neprodleně navštívit lékaře.

Jak ošetřit popáleninu? Pozor na pověry patří do témat
  • John Smitha139 11.06.2016 14:53:01

    This is really interesting, You're a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your web site in my social networks! eaddggabdgckdecd

  • Naďa 30.05.2016 10:29:56

    Na popáleniny si v lékárně kupuju konopný krém RegeMa od Cannadermu a vždy se mi po něm krásně hojí. Doporučuju vyzkoušet


Adresář

Diskuze na téma Úrazy

  • 24.01.2013 01:01 OK GEL

    OK GEL = první POMOC doma i na CESTÁCH DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA Pomáhá s akné, afty, křečové žíly, o…

  • OK GEL = první POMOC doma i na CESTÁCH DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA Pomáhá s akné, afty, křečové žíly, o…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku