zdroj: pixabay.com
Úrazy

Horké letní počasí = zvýšená zdravotní rizika

Jitka Suchánková
18.07.2014

Koupání ve volné přírodě, stejně jako v bazénech a aqua parcích, je jistě zdraví prospěšné, ale nikoliv bez rizika. V přírodních nádržích ohrožují naše zdraví sinice a jejich toxiny, v bazénech se pak mohou šířit plísňová onemocnění a bradavice. Prakticky ve všech vodách lze zjistit výskyt patogenních mikroorganismů. Velice podstatným faktorem pro kvalitu vody je také vlastní disciplinovanost, v případě průjmu či nejrůznějších kožních onemocnění si koupání v přírodních nádržích nebo v koupalištích prostě musíme odpustit.

Letní koupání - sinice a řasy

Některé sinice nebo vodní řasy mohou způsobovat alergie. Ty se v závislosti na citlivosti jedince a na délce pobytu ve vodě mohou projevovat zarudlýma očima, rýmou nebo kožní vyrážkou. Některé sinice však obsahují také jedovaté látky (toxiny), které mohou vyvolat jak lehké akutní otravy (průjem, zvracení), tak i bolesti hlavy a dokonce i vážnější jaterní poškození. Riziko se zvyšuje u malých dětí, které během koupání mohou polknout i větší množství kontaminované vody a zároveň mají menší hmotnost. K šíření sinic a řas ve stojatých vodách přispívá teplé počasí bez deště.

Další patogenní mikroorganismy

Ve všech koupacích vodách se mohou vyskytnout některé pro člověka patogenní mikroorganismy, které se mohou do vody dostat splachem při dešti nebo vypouštěním odpadních vod.

Letní koupání - nepřeceňujte své síly

Největší riziko při koupání nepředstavuje ani tak kvalita vody, ale spíš naše vlastní nerozumné chování. Zelenou sinici mnohdy uvidíme pouhým okem a měla by nás logicky odradit od koupání. Pokud ale přeceňujeme vlastní síly při plavání nebo potápění a skákáme do neznámých vod, jenom abychom se "ukázali" před ostatními, může to mít za následek utonutí nebo závažná poranění a z toho vyplývající zdravotní komplikace.

V horku pozor na přehřátí

Přehřátí organismu vyvolané dlouhým sluněním, nedostatkem tekutin a nedostatečným ochlazováním se může projevovat bolestmi hlavy, závratěmi, zvracením, zrychleným dýcháním, poruchami vědomí až bezvědomím a křečemi. Není vhodné se po dlouhém slunění naráz ochladit skokem do vody, v tomto případě hrozí dokonce i utonutí, vhodnější je postupné ochlazování a následné relaxační plavání.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Jak vybrat dětské brýle - čočky, obruby i design
Jak pečovat o kontaktní čočky

Další články

Tai-či - pohyb a meditace v jednom
Sport a relaxace

Tai-či - pohyb a meditace v jednom

30.06.2014

Tai-či spojuje naše myšlenky, emoce a náš vnitřní život spolu s fyzickým tělem. Podobně jako jóga odhaluje životní sílu, spojení duše a těla. Tai-či je jedno z nejlepších cvičení a ...

Jak pečovat o brýle
Oční vady

Jak pečovat o brýle

28.06.2014

Brýle jsou pomocníkem pro náš zrak, bývají také módním doplňkem. V každém případě jsou velmi křehké a potřebují šetrné zacházení. Aby nám dobře sloužily co nejdéle, musíme jim věno ...